Відділ гідротехнічного і спеціального будівництва
До структури відділу входять:
Сектор підземних та природоохоронних споруд
За роки існування фахівцями відділу були розроблені такі будівельні технології:
1. Технологія будівництва протифільтраційних завіс (ПФЗ) способом “стіна в ґрунті” .
Захищена патентом України № 1038 від 31.05.93 (авторське свідоцтво № 1142577 від 11.10.83).
ПФЗ призначені для охорони підземних та поверхневих вод від вичерпання та забруднення техногенними стоками промислових та сільськогосподарських (тваринницьких) підприємств; захисту території від підтоплення ґрунтовими водами, яке спричиняє заболочення і засолення ґрунтів; зниження фільтрації крізь земляні греблі та дамби.
ПФЗ виконується шляхом укладання в траншею під глинистий розчин протифільтраційного матеріалу: глини, глинистої або глиноцементної пасти, полімерних плівок, бетону. Коефіцієнт фільтрації ПФЗ становить 0,01-0,0001 м/добу. ПФЗ можуть бути глибиною до 50 м , шириною – 0,3- 1,0 м , довжина не обмежується.
2. Технологія зведення несучих та розподільних стін способом “стіна а ґрунті” в умовах щільної міської забудови.
Стіни зводять під захистом глиняного розчину. Їх глибина залежить від спроможності механічного обладнання і досягає 50 м .
Зведення стіни дозволяє відмовитись від шпунта, паль з динамічними навантаженнями .
Технологія широко використовувалась при будівництві об’єктів Київського метрополітену та підземних паркінгів, особливо в умовах щільної міської забудови .
3. Технологія захисту ґрунтів, прилеглих до сховищ або споруд з пошкодженою гідроізоляцією, відфільтрування з них розчинів за допомогою протифільтраційно – дренажних конструкцій.
Патенти України № 755 від 15.04.94, № 24792 від 06.10.98 та № 24819А від 08.10.98.
Будівництво протифільтраційних завіс, суміщених з дренажем, дозволяє будувати глибокі дренажі без використання шпунта та водозниження, виконується одночасно в одній траншеї під захистом глиняного розчину .
4. Технологія улаштування горизонтального проти фільтраційного екрана на глибині до 5 м під існуючимисховищами, будівлями і спорудами.
Патент України № 35065А від 05.08.99.
Спосіб улаштування екрана базується на методі безтраншейної прокладки трубопроводів.
5. Технологія улаштування підземних віброзахисних екранів.
Віброзахисні екрани улаштовують з окремих паль, або таких, що перетинаються, а також способом “стіна в ґрунті” з використанням матеріалів, що поглинають вібраційні коливання ґрунту від будь-яких динамічних навантажень.
6. Конструктивно-технологічні рішення з підсилення фундаментів існуючих житлових та громадських будівель без відселення мешканців та переривання експлуатації будівель з застосуванням бурових та вдавлювальних паль.
Використовується технологія занурення секційних паль за допомогою домкратів в умовах обмеженого простору (у підвальних приміщеннях).
7. Конструктивно-технологічні рішення спорудження підземних частин житлових та громадських будівель і споруд способом «стіна в ґрунті» в складних гідрогеологічних умовах.
Стіни зводять під захистом глиняного розчину. Їх глибина залежить від спроможності механічного обладнання і може досягати 50 м .
Зведення підземних частин будівель способом «стіна в ґрунті» дозволяє відмовитись від кріплення котлованів шпунтом або палями та захистити котлован від притоку ґрунтових вод. Кріплення стін виконується з використанням ґрунтових анкерів, розпірних рам із сталевих профільних елементів і труб та з використанням конструктивних елементів підземної частини будівлі (перекриттів та колон).
Захист котлованів від притоку ґрунтових вод забезпечується заглибленням «стіни в ґрунті» у водонепрохідний шар ґрунту або спорудженням горизонтального протифільтраційного екрану, що виконується за струменевою технологією.
Конструктивно-технологічні рішення використовуються при будівництві підземних паркингів та метрополітену.